Kultura, Sztuka

Wspomnienia rewolucjonisty

Warszawa 1959, PIW, s. 596, ilustr. poza tekstem 20, pł., brak obwol., 22 cm.Przypisy, indeks osób.

Próby. Księga pierwsza, druga i trzecia , t. I-III

Warszawa 1957, PIW, ss. 487, 608, 452, [1], pł., obwol., 18 cm.Bardzo porządne, "szyte" wydanie.

Twilight Of The Idols. The Anti - Chirst

New York 1989, Penguin Books, s. 207, [1], brosz. lakier., niezn. otarcia okł., 18 cm.'Twilight of the Idols', which was written by Nietzsche in 1888, the year before he went mad, briefly summarizes his views on almost the whole range of his philosophical interests. It remarkably fulfils his ambition to 'say in ten sentences what everyone else says in a book - what everyone else DOES NOT say in a book'. The 'Anti - Christ', written immediately afterwards, is his longest and least restrained polemic against Christianity and Christian morals, and is expressed in his most vivid and foreceful style. The two books in this volume are linked by a special commentary with Nietzsche's other works.

Ecce Homo. How One Becomes What One Is

New York 1980, Penguin Books, s. 140, [4], brosz. lakier., niezn. otarcia okł., 18 cm.As well as being an autobiography, 'Ecce Homo' is an invaluable summary of the work and conflicts of Nietzsche's life. It is a final statement of his position as philosopher, psychologist and Anti - Christ : it is a proclamation of the coming revaluation of all standards : amd ot sets the tragic philosophy of life and the Christian religion in uncompromising opposition to one another. Upon these elements there is laid a particular and peculiar pathos - the pathos of absolute affirmation - which gives this book a tone unique even within the corpus of Nietzsche's own writings.

Negations. Essays in Critical Theory

Boston [b. r. około 1980], Beacon Press, s. [XX], 290, brosz. lakier., 21 cm.Contents:

I. The Struggle Against Liberalism in the Totalitarian View of the State
II. The Concept of Essence
III. The Affirmative Character of Culture
IV. Philosophy and Critical Theory
V. On Hedonism
VI. Industralization and Capitalism in the Work of Max Weber
VII. Love Mystified: A Critique of Norman O. Brown and A Reply to Herbert Marcuse by Norman O. Brown
VIII. Agressiveness in Advanced Industrial Society

Notes
Index.

[Drzeworyt, ok. 1870] Miesiąc lipiec

barwny drzeworyt sztorcowy, [b. r. , ok. 1870 roku] o wymiarach 20 cm x 28 cm, ciemnozielone passepartout o wymiarach 34 cm x 43 cmXIX-wieczny drzeworyt autorstwa F. Szymborskiego (zm. 1872) warszawskiego drzeworytnika działającego w latach 1866-1872, rytującego głównie dla "Tygodnika Ilustrowanego".

A Dictionary of Agricultural & Allied Terminology. Arabic-English

[b.m., b.r., ok. 1990], Librairie du Liban, s. 96, brosz. lakier., 28 cm.

[Drzeworyt, ok. 1870] Czerwiec

barwny drzeworyt sztorcowy, [b. r. , ok. 1870 roku] o wymiarach 24 cm x 33 cm, ciemnozielone passepartout o wymiarach 39 cm x 50 cmAutorem tego XIX-ego drzeworytu wykonanego na podstawie rysunku Juliusza Kossaka jest Edward Gorazdowski (1843-1901) - warszawski drzeworytnik czynny w latach 1863 do początków XX w., jeden z najlepszych i najpłodniejszych polskich ksylografów, wielokrotnie nagradzany, w latach 1863-1873 i od 1890 związany z "Tygodnikiem Ilustrowanym", 1873-1890 z "Kłosami".
Drzeworyt opatrzony wierszem Adama Pługa (Antoniego Pietkiewicza), znanego poety, powieściopisarza i publicysty, redaktora.

Beyond Good and Evil. Prelude to a Philosophy of the Future

New York 1981, Penguin Books, s. 237, [3], brosz. lakier., nalepka z nieaktualną ceną na licu, 19 cm.'Beyond Good and Evil' was the last of Nietzsche's 'books of aphorisms' and, after 'Thus Spake Zarathustra', probably the most widely read of all his books. It straddles almost the whole range of his philosophical interests, from the 'will to power' and its sublimations, the nature of morality and the value of truth, to the psychology of religion and the advocacy of a society ruled by a noble aristocracy. The translator has supplied a detailed commentary in which he explains the difficult passages and directs the reader to other relevant works of Nietzsche.

The Honorary Consul

London 1980, Book Club Associates, s. 334, [1], pł., obwol., 20 cm.With an introduction by the Author.

Historia filozofii zachodniej

Poznań 1999, Wydawnictwo Zysk i S-ka, s. 850, tekt., 24 cm.Tom zawiera rozdziały:
Początki myśli filozoficznej Zachodu
Islamska i żydowska filozofia średniowiecza
Średniowieczna filozofia chrześcijańska
Renesans
Filozofia siedemnastego stulecia
Filozofia siedemnastego stulecia
Filozofia osiemnastego stulecia
Filozofia dziewiętnastego stulecia
Dwudziestowieczna filozofia kontynentalna
Epilog historii filozofii
Bibliografia.

Pół wieku dziejów Polski 1939-1989

Warszawa 2007, PWN, s. 461, [2], brosz. lakier., 24 cm.Nowoczesny podręcznik historii Polski w okresie II wojny światowej oraz PRL-u.
Bibliografia, indeks, płyta CD.

Syrena w sztywniaku

New York 1944, Roy Publishers, s. 444, [6], pł. oryg., obwol.-podniszcz. obw., ślady podklejania, 17 cm.Zbiór satyrycznych felietonów warszawskich w nieczęstym wydaniu emigracyjnym.

Rachunek zachciankowy [I wydanie, dedykacja od autora !]

Warszawa 1959, Państwowy Instytut Wydawniczy, s. 111, [1], dedykacja od autora z 3.IV.1968 r. na s. przedtyt., brosz., otarcia okł., 20 cm.

Reason and Revolution. Hegel and the Riso of Social Theory

Boston 1960, Beacon Press, s. [XVI], 431, brosz. lakier., naklejki z nieaktualnymi cenami na licu, 21 cm.With a New Preface, 'A Note on Dialectic' by the Author.

Marksizm a kwestia narodowa (1913 r.)

Moskwa 1945, Wyd. Literatury w Językach Obcych, s. 61, [3], pieczątka bibliot. na ostatniej stronie, ppł. bibliot., niew. otarcia i przebarwienia opr., 20 cm.

A Clockwork Orange

New York 1981, Penguin Books, s. 148, [10], brosz. lakier., 18 cm.Książka opowiada historię pięćdziesięciolatka i jego trojga przyjaciół, którzy wspólnie mordują, zabijają, gwałcą. W końcu główny bohater dostaje się do więzienia, gdzie poddany zostaje próbom resocjalizacji.

Psycholinguistics. Chomsky and Psychology

New York 1979, Penguin Books, s. 208, brosz. lakier., naklejki z nieaktualnymi cenami na tylnej okł., 18 cm.How is man able to produce a virtually unlimited number of possible sentences? Chomsky's theory of grammar that forced this question on the consciousness of psychologists has led to a revolution in the study of language. In explaining that revolution Dr. Greene takes the reader into a deep analysis of both the linguistic and psychological aspects of the new science of psycholinguistics.

Eseje, opowiadania, bajki, poematy prozą

Warszawa 1957, PIW, s. 441, [1], niew. ślady po zalaniu brzegów kart, podpis własnościowy na przedniej wyklejce, pł., brak obwoluty, niew. otarcia i zabrudzenia brzegów opr., 20 cm.

Old russian faience

Moscow 1973, Iskusstvo, s. 186, [1], (fot. czarno-białych w tekście 140, kart fot. barwn. w tekście 40), plast., brak obwol., 30 x 22 cm.Równoległe teksty rosyjski i angielski.

Historya wymowy kaznodziejskiej w Polsce obejmująca wiadomość o najcelniejszych mowcach ...

Kraków 1864, Drukarnia "Czasu" W. Kirchmayera, s. XI, 659, piecz. własnosc. na k. tyt., ubytki rogów kilku k. - brak fragmentu tekstu na k. 52-53 (brakujący fragment dołączony w rękopisie) , ubytek rogu bez szkody dla tekstu na k. 143, marmoryzowane obcięcia, niew. zabrązowienia stron, podkreślenia ołówkiem, ppł. z epoki, napisy na grzbiecie, otarcia, niew. ubytki pap. okładziny na brzegach okł., 22 cm."Pragnąc miłośnikom wymowy ojczystej a zwłaszcza duchownym, sposobiącym się do zawodu kaznodziejskiego, ułatwić nabycie dzieła mieszczącego w sobie wiadomość o najsławniejszych mowcach Kościoła polskiego, którzy przedewszystkiem zaszczycili wiek XVI; postanowiłem część tę historyi wymowy, stanowiącą niejako oddzielną całość, z osobna oddać na użytek powszechny,nie wyłączając dodatku, który w końcu tom niniejszy uzupełnia".
Przedmowa autora.

Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian

Poznań 1989, Wyd. Poznańskie, s. 261, [3], ilustr. w tekście i poza tekstem, brosz., niew. otarcia okł., 20 cm.Zawiera także indeks.

Mysz pod miotłą

Warszawa 1947, Nasza Księgarnia, s. 79, ilustracje w tekście, nieaktualny podpis własnosc. na k. tyt, znaczne zabrudz. k., brosz. oryg., załamania, otarcia okl., 24 cm.Zawiera:
Jak wół do karety
jak dziura w moście
Jak kura na pieprzu
Jak pies na płocie
Jak u Pana Boga za piecem

Pałuba. Sny Marii Dunin

Warszawa 1957, Czytelnik, s. 426, [3], brosz., otarcia, 20 cm.Eksperymentalna powieść analityczno-psychologiczna.

Zbiór Potrzebnieyszych Wiadomości Porządkiem Abecadła Ułożonych. ...

Warszawa 1830, Nakład i Druk N. Glucksberga, ss. 247, 276, niezn. zażółcenia s., wycięty fragment s. tyt. [wpis własnościowy] uzupełniony papierem bez szkody dla tekstu, pł. z epoki., niezn. otarcia okł., ogólnie ładny egz., 18 cm.Dwa z sześciu tomów dzieł I. Krasickiego zawierających pierwszą polską encyklopedię (I wyd. 1782 r.). Cała edycja dzieł liczyła 18 tomów.
"Dopełnienia w żadnem z dotychczasowych wydań nie zawarte, a po większey części z własnoręcznych po śmierci Autora pozostałych rękopismów wyięte."

Żydzi i kwestja żydowska

Włocławek 1920, Nakładem Księgarni Powszechnej i Drukarni Djecezjalnej w Włocławku, s. 158, pł. impreg. z epoki, złoc. napisy na grzbiecie, 20 cm.Zawiera:
Żydzi w świecie pogańskim
Rasa żydowska. Powody prześladowania Żydów na południu i zachodzie Europy
Migracja do Polski. Co sprzyjało osiedlaniu się Żydów na ziemiach polskich?
Stosunek społeczeństwa polskiego do Żydów przed rozbiorem Polski

Żydowskie ugrupowania wywrotowe w Polsce

Warszawa 1925, [b.w.], s. 215, niew. ślad po zawilgoceniu na kilku kartach, pł. introlig. z epoki, złoc. napisy na grzb., ładny egz., 24 cm.

The Bhagavad Gita

New York 1980, Penguin Books, s. 121, [7], brosz. lakier., niezn. otarcia okł., 18 cm.The eighteen chapters of the Bhagavad Gita (c. 500 B. C.), the glory of Sanskrit literature, encompass the whole spiritual struggle of a human soul, and the three central themes of this immortal poem - Love, Light and Life - arise from the symhonic vision of God in all things and of all things in God.

Der Jagdhund. Seine verschiedenen Racen, seine Eigenthumlichkeiten, seine naturgemasse ...

Quedlinburg 1861, Verlag G. Basse, s. [IV], 195, k. tablic miedziorytów [7], zabrązowienia papieru, szczeg. na tablicach, pł. oryg., tłoczone (suchy tłok), otarcia, przetarcia brzegów, niew. zabrudz. okł., niewielki ubytek okładziny na grzbiecie, stan ogólny dobry, 18 cm.Interesujący podręcznik tresury i hodowli psów myśliwskich wzbogacony tablicami w miedziorycie.

Baśnie, t. I-II

Warszawa 1989, Ludowe Spółdzielnia Wydawnicza, ss. 415, [1], 415, [1], ilustr. barwne w tekście, brosz. lakier., 23 cm.Posłowie Helena Kapełuś.

Germinal

Warszawa 1966, PIW, s. 550, [2], pł., obwol., 20 cm.Egz. z rzadko zachowaną obwolutą.

Pamiętnik Laury dla dorastających dziewczynek

Warszawa 1930, Nakł. Księgarni F. Hoesicka, s. 432, niew. zabrudzenia pojedynczych stron, psk introlig. z epoki, niew. otarcia opr., ładny egzemplarz, 20 cm.

Antologia poezji białoruskiej

Wrocław 1978, Ossolineum, s. LVIII, 350, ilustr. poza tekstem [10], nieaktualne pieczątki i sygn. bibliot., pł., brak obwol., 18 cm.Bogaty wybór poezji białoruskiej XIX i XX wieku, poprzedzony wstępem i biogramami twórców, zawiera przekłady m.in.: z pieśni ludowych, z poezji anonimowej, a także J. Czeczot, P. Bahrym, F. Bahuszewicz, J. Łuczyna, H. Leuczyk, Ciotka, J. Kupała, J. Kołas, M. Bahdanowicz, M. Tank i inni.
Alfabetyczny spis utworów w j. białoruskim.

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce: Dawne województwo warszawskie. Okolice Płocka

Warszawa 1992, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, s. XXI, 136, ilustr. po tekście [324], brosz. lakier., niew. otarcia okł., 17 cm.Zawiera także bibliografię oraz indeks nazwisk.

Katalog Zabytków Sztuki: Województwo rzeszowskie. Kolbuszowa, Mielec i okolice

Warszawa 1991, Instytut Sztuki, Polska Akademia Nauk, s. XII, 67, ilustr. po tekście [229], brosz. lakier., otarcia okł., 17 cm.

The Dancing Wu Li Masters. An Overview of the New Physics [Tańczący Mistrzowie Wu Li. ...

New York 1984, Bantam Books, s. 337, [13], rys. w tekście, niel. podkreślenia długopisem w tekście, brosz. lakier., niew. otarcia okł., 18 cm.

Życie codzienne w Babilonie i Asyrii

Warszawa 1963, PIW, s. 273, ilustr. poza tekstem [52], pł., brak obwol., otarcia, egz. przykurzony, 24 cm.

The Complete Plays

Harmondsworth 1977, Penguin Books, s. 600, [8], pożółkły papier, brosz. lakier., niew. otarcia i zagięcia okł., 18 cm.
Pozycja w języku angielskim.
Zawiera dramaty: Dido, queen of Carthage; Tamburlaine the Great; Doctor Faustus; The Jew of Malta; Edward the Second; The Massacre at Paris.

400 lat drukarstwa w Toruniu 1569-1969

Warszawa 1970, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, s. 173, [3], ilustr. w tekście, nieaktualne pieczęcie i sygnatury bibliot., brosz., obwol., niew. otarcia obwol., sygnatura z tyłu okł., 21 cm.Zawiera także bibliografię oraz indeks nazwisk.

Bajki na dobranoc

Warszawa 1967, Nasza Księgarnia, s. 97, ilustr. w tekście, dedykacja na przedniej wyklejce, rysunki ołówkiem i flamastrem na tylnej wyklejce, ppł., otarcia brzegów opr., poluzowany blok, 23 cm

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|

Najstarsze muzeum na emigracji zagrożone: Szwajcarzy zamykają polskie muzeum

Działającemu od ponad 130 lat polskiemu muzeum w szwajcarskim Rapperswilu grozi zamknięcie - alarmuje DZIENNIK. Najstarsza tego typu placówka poza granicami kraju może przestać istnieć, bo tamtejsi mieszkańcy chcą w nim ulokować własne muzeum. W jej obronie stanęli Polacy z całego świata i polskie ministerstwo kultury, które obiecało pół milionową dotację. Losy placówki mają się rozstrzygnąć już jutro

Nowa powieść Isabel Allende : Ludzka tragedia, kobiece szczęście

Isabel Allende upiekła dwie pieczenie na jednym ogniu - napisała mocny, przejmujący romans, czyniąc jednocześnie z "Inés, pani mej duszy" głos w dyskusji o przebiegu i konsekwencjach hiszpańskiego podboju Ameryki. "Kobiety przeważnie są nieobecne na kartach historii pisanej przez mężczyzn" - mówi w piątkowym dodatku DZIENNIKA.

Piramidy i mastaby

Warszawa 1972, Arkady, s. 23, [6], fot. po tekście 84, pł., obwol. lakier., 29 cm.Album fotograficzny z krótkim tekstem wprowadzającym.

Wspomnienia o warszawskich knajpach

Warszawa 1994, Wiesław Wiernicki, s. 156, brosz. lakier., 20 cm.Indeks restauracji, barów i kawiarni.

Prapremiera filmu o polskim superszpiegu: Pułkownik Kukliński na wielkim ekranie

Za sprawą tego filmu powraca pytanie o to kim, był Ryszard Kukliński - przebiegłym zdrajcą czy wielkim bohaterem? "Gry wojenne" to pełnometrażowy dokument o pułkowniku, który rzuci nowe światło na kulisy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - twierdzą historycy. Przygotowywany przez pięć lat film, który wejdzie w styczniu do kin, zawiera unikalne wywiady z radzieckimi generałami oraz funkcjonariuszami CIA.

Sabaton wychwala polskich bohaterów: Szwedzi śpiewają o dzielnych Polakach

Chyba żaden rockowy zespół nie zrobił ostatnio tak wiele dla popularyzacji polskiej historii, co... szwedzki Sabaton. Muzycy tego zespołu fascynują się wojskiem, wielkimi bitwami i heavy metalem. Na ostatniej płycie umieścili piosenkę o obronie Wizny. Efekt? Bilety na koncerty szwedzkich metalowców rozchodzą się w Polsce równie dobrze jak meble z Ikei.

Arcydzieła włoskiego baroku w Edynburgu : Prawdziwy Caravaggio

Zanim zbuntowani poddani skrócili go o głowę, Karol I Stuart zdążył zgromadzić jedną z największych kolekcji sztuki w Europie. Były w niej dwa obrazy Caravaggia, do niedawna uznawane za kopie zaginionych oryginałów. Te i inne arcydzieła włoskich malarzy epoki baroku można oglądać na wystawie, otwartej w szkockiej rezydencji królowej brytyjskiej - pałacu Holyroodhouse w Edynburgu.

Impreza pod patronatem DZIENNIKA: Koncert Drupiego - wygraj podwójny bilet!

Już 12 października o godz. 19:00 w warszawskiej Sali Kongresowej zaśpiewa włoski artysta Drupi. Jego najnowszy singiel "Lo voglio piccolo" okrzyknięto we Włoszech przebojem lata 2008. 60-letni wokalista znów podbije serca Polaków, a my mamy do rozdania dziesięć podwójnych biletów na to wydarzenie. Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie konkursowe. Kto pierwszy, ten lepszy!

Kulturalny rozkład jazdy: film: Dokument "Wolność jest darem Boga" we Wrocławiu

Świadectwo upadku reportażysty, dziennikarza TVP i dokumentalisty w jednej osobie Cezarego Ciszewskiego. Prezentacja dziś, we wrocławskim Instytucie Dziennikarstwa i komunikacji Społecznej. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.

Filmowy portret skandalisty: Gainsbourg i jego kobiety

Amerykańska wytwórnia Universal sfinansuje filmową biografię Serge'a Gainsbourga, zmarłego 17 lat temu kompozytora, piosenkarza, malarza, aktora, reżysera i skandalisty. Na ekranie pojawią się muzy i kochanki słynnego Francuza: Brigitte Bardot, Jane Birkin i Juliette Greco.

Kulturalny rozkład jazdy: komiks: Ionesco według Cieplaka, czyli "Król umiera"

Jeden z bardziej znanych dramatów Eugene Ionesco, króla absurdu, ?Król umiera, czyli ceremonie?. W spektaklu reżyserowanym przez Piotra Cieplaka grają Jerzy Trela, Anny Polony i Jacek Romanowski.

Nieudana inscenizacja "Wesela Figara": Mozart w dżinsach pod amboną

"Wesele Figara", opowieść Mozarta i Lorenza da Ponte o miłosnych zasadzkach i podchodach, zainaugurowała w sobotę w Kościele Pokoju w Świdnicy 9. Międzynarodowy Festiwal Bachowski. Pomysł od początku był obarczony ryzykiem. Bo jak pokazać w świątyni pełną erotyzmu komedię o ludzkich namiętnościach? Aktor Jan Peszek podjął to reżyserskie wyzwanie, balansując niestety na granicy prowokacji i grubej przesady - pisze DZIENNIK.

"Dziennik" poleca pod choinkę: Filmowe prezenty na DVD

Święta tuż tuż, a worek Mikołaja wciąż pusty? Jeśli okazałeś się prezentową gapą, to nawet czasowstrzymywacz ci nie pomoże. Ale ?Kultura? ? owszem. Oto zakupowy poradnik filmowy na ostatnią chwilę: zestaw filmów, które każdy chciałby zobaczyć.

Technologia silniejsza od śmierci: Ożywianie Elvisa

16 sierpnia minie 31 lat od śmierci Elvisa Presleya, ale w październiku ukaże się jego nowa płyta. Dzięki nowym technologiom martwy król rock'n'rolla zaśpiewa świąteczne przeboje w duecie, głównie z modnymi gwiazdami country.

Sylwetka aktorki: Gong Li: Gejsza ekranu

Ma 43 lata, a powiedzieć, że wygląda na 30 to i tak gruba przesada. Zagrała w tak znakomitych filmach jak ?Zawieście czerwone latarnie? i ?Żegnaj moja konkubino? oraz w hitach tak głośnych jak ?Miami Vice? czy ?Wyznania gejszy?. Regularnie trafia do czołówek rankingów najlepszych aktorek i najpiękniejszych kobiet świata. Czy są jeszcze jakieś inne powody, dla których dobrze być Gong Li? Całkiem sporo.

Znany pisarz dla DZIENNIKA: Houellebecq: Rozkosz dla wszystkich

Z Michelem Houellebecqiem spotkaliśmy się zaraz po jego przyjeździe do Polski. Restauracja obok jego hotelu na warszawskiej Starówce. Marzyliśmy o tym spotkaniu od dawna. A jednocześnie trochę się go obawialiśmy. Bo za bardzo polubiliśmy jego książki i potrafiliśmy świetnie dogadywać się z ich narratorem. Spotkanie z żywym autorem mogło to wszystko zepsuć. Ale mogło też wyjaśnić wiele tajemnic jego twórczości. Postanowiliśmy zaryzykować. Okazało się, że było warto.

Troski Zygmunta Starego o Bałtyk. Szkice historyczne

Warszawa 1939, Nakładem Autora, s. 223, [1], podklejenia części s., pł. introlig., 20 cm.Powieść historyczna.

Dzieje i tajemnice lwowskiej policji z czasów zaboru austriackiego 1772-1918

Lwów 1930, Gubrynowicz i Syn, s. 88, niezn. postrzępienia obcięć s., brosz. oryg., naddarcia okł., zagięcia rogów okł., 20 cm.

Festiwal postsowieckiego teatru w Olsztynie: Całuśni milicjanci z Moskwy

Katarzyna Figura z monodramem "Badania terenowe nad ukraińskim seksem" według prozy Oksany Zabużko będzie reprezentować Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Demoludy. Strefa tożsamości". Imprezę otworzy wernisaż wystawy skandalizujących artystów z Moskwy.

Der West-õstlicher Divan. Noten und Abhandlundgen zu besserem Verständnis des ...

Monachium 1961, Deutcher Taschenbuch Verlag GmbH &Co. KG, s. 276 [4], papierowa nalepka na stronie tytułowej, Pozycja zawiera notatki i opracowanie naukowe autora.Pozycja w stanie nienagannym z delikatnie odchodzącą folią z okładki.